Doğum günü, bayram, düğün gibi özel günlerde annelerin en büyük dertlerinden biri kız çocukların saçlarıdır. Siz de evde birazcık uğraşla çocuğunuzun saçını kuaförden çıkmış gibi yapabilirsiniz.

Genel olarak çocukların saçını yaparken bazı püf noktalara dikkat etmek hayatınızı kolaylaştırabilir. İşte size kısa sürede uygulayacabileceğiniz bazı saç modelleri ve yapım önerileri!

sac1.jpg

Çiçek kullanılark yapılan saç sitili

Çocuğunuzun tercihlerine kulak verin!

  • 3 yaşına kadar olan çocuklar için modellerde tamamen özgür olabilirsiniz. Ancak 3 yaşını geçen küçük bayanların nasıl göründüklerini önemseyeceklerini göz önünde bulundurmalısınız. Bu yaşlarda bir prensesi andıran uzun saç modelleri tercih edilebilir.
  • 5 yaş ve sonrasındaki kızlar pop-starlara, arkadaşlarına ya da hayranı oldukları insanlara benzemek isteyebilir. Bu yüzden sizden özel kesimler ya da renkler isteyebilirler.

sac2.jpg

Örgülü saç sitili

Pratik olmaya çalışın!

  • Modelin pratik olmasına özen gösterin çünkü çocuklar bir süre sonra saçlarından sıkılıp eliyle saçını bozabilir ve saçı toparlamak için müdahele etmeniz gerekebilir.
  • Saatlerce uğraşmamaya çalışın, saçın yapım süresi uzadıkça çocukların da sıkılma ihtimali artacaktır. Bu saçın her an bozulabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

sac3.jpg
sac4.jpg

Çeşitli süslerle yapılmış saç sitilleri

Süslerken dikkat edin!

  • Modellerde dekoratif tokalar, çiçekler ve kurdeleler kullanabilir, örgüler yapabilirsiniz. Ancak sağlamlıklarına dikkat edin. Çocuklar genelde hareketli olduğundan eğilip kalkarken, koşarken ya da sizin ilginizi çekmeye çalışırken kolaylıkla saçları bozulabilir.
  • Kullandığınız süslemelerin taşlarının, bağlantı noktalarının ve kullanım şekillerinin çocuğun canını yakmamasına özen gösterin. Çocuklar sizin tahmin etmediğiniz şekilde düşebilir ve kafasındaki süsler canını acıtabilir. Bebekler için yumuşak bantlar kullanmayı düşünebilirsiniz.
  • Kırılınca ya da kaybolunca üzüleceğiniz taçlar, taşlar ve benzeri aksesuvarları kullanmamaya çalışın. Neticede bunların çocukların gözünde sizin verdiğiniz değere sahip olmadığını bilmelisiniz.

sac5.jpg
sac6.jpg

Aşırı süsleme yapılmamış sitiller

Aşırıya kaçmayın!

  • Bütün çocukların çok güzel olduğunu unutmayın. Çocuğunuza, önemli olan şeyin saçlarının ya da elbisesinin oluşturduğu görüntü olduğu yanılgısına düşme fırsatı vermeyin.

Kaynaklar

[1], http://www.helium.com/knowledge/174860-little-girls-hair-styles
[2], http://hair.lovetoknow.com/Wedding_Hairstyles_for_Little_Girls
[3], http://www.helium.com/knowledge/174860-little-girls-hair-styles

iyikidoğdun.net!

 

Yorum yaz