Çocuğunuzun doğum günü partisi var ve tüm arkadaşlarınızı çağırdınız. Pasta geldi, mumlar üflendi, hediyeler açıldı. Peki şimdi ne yapacaksınız? Yıllardır oynanan Sandalye kapmaca, kör ebe, kulaktan kulağa gibi oyunlara alternatif arıyorsanız işte size birbirinden güzel doğum günü partisi oyunları!

kids_party.jpg

Doğum günü eğlencesi

Sadece 20 Soru
Bir kişi seçilir, odadan çıkarılır. Geride kalanlar odada bulunan bir nesne seçerler ve ebeyi odaya geri çağırırlar. Ebe bu nesneyi, cevapları evet ya da hayır olan sorular sorarak bulmaya çalışır. Ancak yalnızca 20 soru hakkı vardır. Ebe soruları arkadaşlarına sırayla sormalıdır. Bu sayede herkes en az 1 soru cevaplama hakkına sahip olur. Eğer ebe nesneyi bulursa, yeni ebe seçilir, bulamazsa tekrar ebe olur.

Balon Yakalama
Arkadaşlarınızla çember oluşturun. Herkesi numaralandırın. Biriniz çemberin ortasında kalsın ve eline bir balon alsın. Elindeki balonu bir numara söyleyerek yere bıraksın. Numarası söylenen kişi balon yere düşmeden balonu havada yakalamalı. Balonu yakalayan yeni bir numara söyleyerek oyun aynı şekilde devam eder.

balon.jpg

Balon yakalama

Zavallı Kedicik
Bir çember oluşturulur. Ortaya bir kişi alınır ve gözleri bağlanır. Çemberdekiler sessizce dönerler. Gözleri bağlı olan ebe çembere istediği yerden yaklaşır. Bir arkadaşını tutar ve ‘zavallı kedicik’ diye seslenir. Tutuklu kişi ‘miyav’ diye kedi sesi çıkarır. Eğer ebe tutuklunun sesinden hangi arkadaşı olduğunu anlarsa, bu iki kişi yer değiştirir ve yeni ebe ile aynı oyun oynanır. Eğer ebe arkadaşını tanıyamazsa, yeni kedileri tutuklamaya devam eder.

Son Harf
Bu kelime oyunu için hiçbir malzemeye ihtiyaç yok, gerekli olan tek şey hızlı düşünmek. Oyun, söylenen kelimenin son harfinden yeni bir kelime üretme sistemine dayanıyor. 5 saniyeden daha uzun bekleyen ve söylenen kelimeyi tekrar söyleyen oyundan çıkarılır. Oyuna başlamadan önce kelimeleri hangi alandan seçeceğinize karar vermelisiniz. Meyve-sebze isimleri mi, şehir isimleri mi, özel isim mi? Bu örnekleri daha çoğaltabilirsiniz. Oyuna başlayan kişi ilk kelimeyi söyler: elma. Sıra ikinci kişidedir: armut ve üçüncü kişide: tere…

Balon Vızıltısıyla En Uzun Mesafe
Her oyuncu henüz şişirilmemiş bir balon alır. Bir hedef belirlenir. Oyuncular yan yana olacak şekilde sıralanır. Ellerindeki balonları şişirirler ve “1,2,3!” deyip balonu hedefe doğru bırakırlar. Sönerek giden balondan hangisi hedefe en yakın ise o balonun sahibi birinci olur.

free-party-games.jpg

Körebe

Davul-Zurna 1, 2, 3!
Ebe seçilir, diğerleri ebeye belli bir uzaklıkta belirlenen çizgide beklerler. Ebe duvara dönüp gözleri kapalı ‘Davul-Zurna 1, 2, 3’ derken arkadaşları da bu arada ebeye yaklaşmaya başlarlar. Ebe gözlerini açıp arkasını döndüğünde herkes olduğu gibi hareket etmeden durmalıdır. Hareket eden oyundan çıkar. Ebe tekrar arkasını döner ve arkadaşları yaklaşırlar. En çok yaklaşan, ebeye arkası dönükken değer ve ebe saymayı bırakıp arkadaşlarını, belirlenen çizgiyi geçmeden yakalamaya çalışır. Yakalanan kişi ebe olur. Eğer ebe birini yakalayamazsa yeniden ebe olur.

Mumya Yapmak
Oyun iki kişilik gruplarla oynanır. Gerekli olan malzeme 1 rulo tuvalet kâğıdıdır. İki kişiden biri hareket etmeden ayakta durur, takım arkadaşı da belli bir sürede içinde elindeki tuvalet kâğıdı ile arkadaşını sarmaya çalışır. En çok hangi takım oyuncusunun bölgesi kapanırsa, o takım oyunun galibi olur.

mummy.png

Mumya

Alkışla Anlatma
Seçilen ebe oda dışına çıkarılır ve geriye kalanlar küçük bir nesneyi odada bir yere saklarlar. Ebe içeri çağırılır. Ebe, arkadaşlarının alkışları ile nesnenin yerini bulmaya çalışır. Ebe nesneye ne kadar çok yaklaşırsa arkadaşları alkışları o kadar artırırlar.

Hangi hayvanlar?
Kâğıt ve kalem oyun için gerekli olan malzemelerdir. İki kişilik gruplar oluşturulur. İlk grup diğerlerine göstermeden iki hayvan ismi yazar. Bu iki isim, hecelerinden bölünerek birleştirilir. Örneğin; kedi ve köpek. Bu iki kelime ‘kepek’ şeklinde birleştirilir. Diğer grup oyuncuları bu iki hayvanı bulmaya çalışırlar ve sıra diğer gruplara geçer.

iyikidoğdun.net!

 

Yorum yaz